Радев: За успеха на една държава говори състоянието на нейните най-малки населени места

Радев: За успеха на една държава говори състоянието на нейните най-малки населени места Каквито и институции и закони да се създават на високите нива на държавата, не трябва да забравяме, че кметовете и управлението на малките населени места са онези, които пряко работят с хората

Най-показателен критерий за състоянието и просперитета на страната са именно малките населени места, върху които рефлектират всички проблеми и успехи.

Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на Националното сдружение на кметствата в Република България и на Сдружението на кметовете и кметски наместници на малките населени места, предаде прессекретариатът на президентството.

Актуалните предизвикателства и добрите практики в местното самоуправление, както и перспективите за подобряване на условията за живот в малките населени места, бяха във фокуса на срещата. Кметовете на малките населени места призоваха за по-голяма финансова независимост и справедливо бюджетиране за кметствата, подобряване на сигурността и подкрепа в борбата с битовата престъпност в българските села, както и за по-широк достъп до здравеопазване.

„Възможността всяко населено място да решава как да изразходва средствата за развитието си е изключително важна. Тази самостоятелност ще направи хората по-активни и ангажирани с важните каузи, свързани със средата в която живеят“, заяви президентът.

Представителите на малките населени места благодариха за заявеното желание за по-тясно сътрудничество от страна на държавния глава и подчертаха, че този потенциал не е бил пълноценно използван през последните години.

Румен Радев обеща диалогът между президентската институция и ръководството на малките общини и населени места да продължи и в бъдеще. Държавният глава изрази и подкрепата си по-голяма част от населените места в България да избират сами, в рамките на справедлив изборен процес, своите кметове. / faktor

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.