Президентът Радев върна кандидатурата на Гешев

Президентът Радев върна кандидатурата на Гешев Президентът Румен Радев върна процедурата по избора на Иван Гешев за главен прокурор.

Конституцията не ме задължава да мотивирам указ с който да назначавам или връщам.

Издигането на един единствен кандидат не само лиши от прозрачност процедурата, но и пробуди съмнения, коментира държавния глава, пише actualno.com.

Припомняме, че ВСС избра Иван Гешев за главен прокурор с 20 гласа „за“ и 4 „против“ на 24 октомври. Всички 11 членове на Прокурорската колегия на ВСС се обединиха около неговата кандидатура. Според Прокурорската колегия, Гешев изцяло отговаря на законовите критерии, притежава необходимия опит и морални качества да заеме поста.

Сред аргументите бе и фактът, че Иван Гешев е бил административен ръководител на Специализираната прокуратура за период, в който тя е отчела добри резултати в борбата срещу организираната престъпност и корупцията.

Прокурорската колегия не видя никакви негативи в акциите на прокуратура, които някои експерти определят като твърде шумни.

В деня преди заседанието на пленума главният прокурор Сотир Цацаров каза, че очаква напрежение да съпътства избора на Иван Гешев за главен прокурор на България. За днес има обявени протести както против кандидатурата, така и в подкрепа на избора.

„Това е изкуствено създадено напрежение“, смята главният прокурор. „Напрежението и протестът е опит за политически натиск. На първите протести, когато беше открита процедурата за избор на главен прокурор, един политически лидер каза в прав текст, че това е политически натиск. Той се казва Христо Иванов“, заяви Цацаров.

Протестите против избора на Иван Гешев, които съпътстваха почти цялата процедура по избора му, ескалираха в национален. Във вечерта на избора му пред Орлов мост в столицата имаше палатков лагер в знак на протест. Не липсваха и контрапротести в негова защита. От този ден всички погледи бяха вперени в решението на президента Румен Радев.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.