Русия ще стане световен лидер в износа на пшеница

Русия ще стане световен лидер в износа на пшеница

В средата на август 2016 година Министерството на земеделието на САЩ (USDA), чиято анализаторска агенция е сочена като една от най-авторитетните в света, направи сензационно изявление: през започналата селскостопанска 2016/17 година „Русия за първи път ще стане най-големият износител“.

Според данни на ведомството такъв силен резултат страната е успяла да постигне благодарение на„оптимални атмосферни условия, ефективен мениджмънт на движението на зърното на пристанищата и стабилни доставки през годината“.

Рекордна прогноза

Според прогнозата на USDA Русия може да продаде на световния пазар 30 милиона тона пшеница, изпреварвайки всичките 28 страни от Евросъюза, взети заедно. Лошата реколта, с която се сблъска тази година ЕС, открива пред Русия нови пазари. „Русия има транспортни и логистични предимства, за да разшири позициите си в Северна Африка, в района на Африка южно от Сахара и в Близкия Изток. Страната лесно може да увеличи пазарния си дял в тези райони, като замести част от свития износ на ЕС“, се посочва в отчета.

Общо, според данни на USDA, през тази година в Русия се очаква да бъдат събрани 72 милиона тона пшеница. Министерството на селското стопанство на Русия прогнозира 73 милиона тона пшеница, тъй като ведомството отчита и реколтата, прибрана в Крим.

„Втора поредна година Русия подобрява собствения си исторически рекорд по износ на всички зърнени култури“, каза пред „Руски дневник“ президентът на Руския съюз по зърното Аркадий Злочевски. Според данни на Министерството на селското стопанство на Русия миналата година страната е изнесла рекордните 34 милиона тона зърно, включително 25 милиона пшеница. „През тази година Русия ще може да продаде 37-40 милиона тона зърно“, коментира Злочевски.

Русия не е единствената страна с рекордна реколта тази година. Сред лидерите в земеделието са Австралия, Канада, Казахстан, Украйна и САЩ, се посочва в отчета на USDA. „Рекордното производство на пшеница доведе до спад на цените външния пазар“, обяснява Аркадий Злочевски.

Главните препятствия

Ниските цени са препятствие пред получаването на рекордна печалба от износа на пшеница. От 1 юли до 26 август 2016 година, според данни на Националния съюз на зърнопроизводителите, стойността на пшеницата 4-ти клас (основна експортна стока) е намаляла с 33% до $138 за тон. „Тъй като темповете на нарастване на потреблението не догонват темповете на производство, има определен риск да не продадем целия обем, предопределен за износ“, опасява се Злочевски.

Освен от ниските цени, износът на пшеница се възпира от предпазните мита, въведени в Русия през 2014 година. „Заради девалвацията на рублата експортът стана много привлекателен. За да не се допусне нарастване на износа, поскъпване на зърното и хляба на вътрешния пазар, правителството въведе износни мита за пшеницата“, обяснява Наталия Шагайда от Центъра за агропродоволствена политика към на Руската академия за народно стопанство и държавна служба (РАНХиГС).

Ограничителните мерки в условията на понижение на курса на рублата поставиха производителите в тежко положение, намалявайки доходите им. „Селскостопанските производители бяха принудени да харчат повече и повече за гориво, за средства за защита и допълнително оборудване към вносната техника, тъй като всичко това е вързано с обменния курс на националната валута“, обяснява Наталия Шагайда.

Освен това заради митата износителите преминаха на краткосрочни договори (не повече от 2-3 месеца) и престанаха да трупат запаси, което също се отразява на цената на пшеницата, допълва Злочевски.

Министерството на селското стопанство на Русия, опасявайки се от забавяне на продажбите, на 1 август 2016 година помоли правителството да отмени износните мита за пшеницата. Правителството обаче досега не е отговорило на запитването на министерството.

„В момента курсът на рублата се е стабилизирал, което намалява риска от поскъпване на зърното. Поради тази причина отмяната на митата е очаквана стъпка“, коментира Шагайда.
Източник: bg.rbth.com/

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.